عزم دستگاه قضایی برای تحول در امر به معروف و نهی از منکر

عزم دستگاه قضایی برای تحول در امر به معروف و نهی از منکر

 

 

.

معاون قوه قضائیه تاکید کرد

 

عزم دستگاه قضایی برای تحول در امر به معروف و نهی از منکر

» سرویس: معارف و حقوق - حقوقی و قضایی
کد خبر: 93032815577
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۷

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اراده قوی و عزم راسخ دستگاه قضا برای ایجاد تحول در عرصه امر به معروف و نهی از منکر گفت: هدف قوه قضائیه معطوف به ظرفیت‌های قانونی، رفع خلاءهای موجود و احساس نیاز فضای فرهنگی به قوانین این حوزه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی در نشست کمیته برنامه‌ریزی همایش ملی امر به معروف و نهی از منکر با بیان این‌که «هدف ما تبلیغی نیست» گفت: هدف، بررسی ظرفیت‌های دستگاه قضا برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است و حرکت در این مسیر مسلما نیاز به اراده جمعی و بهره گیری از ظرفیت فکری سایر سازمان‌ها دارد.

وی بسترسازی برای حمایت قانونی از آمران به معروف را ضروری دانست و گفت: یکی از مخاطبان اصلی دادستان‌ها هستند. وقتی فضای ذهنی آنها آماده باشد بهتر می‌توانند از فریضتین حمایت کنند. ضمن این که رسانه‌ها بازوی دیگر این حمایت هستند و با انتشار مطالب مرتبط بر افکار عمومی موثر واقع می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری نیز عرف شدن منکر را یکی از آفات امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد و گفت: با تشویق ارزش‌ها باید جایگاه واقعی امر به معروف را در باور افراد جامعه ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرقاتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی نیز به وضع قوانین خاص و تصویب آیین نامه در مجلس اشاره کرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر باید در قالب قوانین، قدرت اجرا پیدا کند و بعد از این مرحله فرهنگ سازی صورت گیرد. قانونمند نبودن فریضتین در کشور آن را در حد یک امر عبادی محدود کرده است.

همچنین سردار کلیشادی، فرمانده قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سازمان بسیج با اشاره به این‌که «امر به معروف و نهی از منکر با موضوعات مختلفی در ارتباط است» بیان کرد: مسائل قومی مذهبی، حوزه فرهنگ و هنر، موضوعات صنفی و مسائل اعتقادی و عبادی هر کدام نسبت‌های مشخصی با فریضتین دارند که در هر استان باید به یکی از این موارد تخصصی پرداخت. پالایش دستاوردها در سطح منطقه و نهایتا برگزاری همایش ملی، مراحل بعدی خواهند بود.

وی از رسانه‌ها به عنوان ظرفیتی گسترده برای احیای امر به معروف و نهی از منکر یاد کرد و گفت: رسانه‌ها به ویژه در بخش امر به معروف مردم نسبت به مسئولین نقش موثر و سازنده‌ای دارند.

حاجی بابائیان معاون فرهنگ عمومی قوه قضائیه و دبیر جلسه نیز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت عزم جدی همه دستگاه‌های اجرایی در احیاء امر به معروف و نهی از منکر، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی سعی داشته همه بخش‌های اجرایی و تصمیم ساز را در این امر مهم مشارکت دهد.

در کمیته برنامه ریزی همایش ملی امر به معروف و نهی از منکر که در نیمه اول آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد، نمایندگانی از دادستانی کل کشور، معاونت اجتماعی ناجا و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر، سازمان صدا و سیما و سازمان بسیج حقوقدانان نیز حضور خواهند داشت.